Logo usunięcie ciąży
Strona główna » Tabletki poronne – zbiór najważniejszych informacji

Tabletki poronne - zbiór najważniejszych informacji

Tabletki poronne, zwane również wczesnoporonnymi, stosuje się w metodzie aborcji farmakologicznej. W wielu krajach, w tym w Polsce, dostęp do tych tabletek jest ograniczony, co budzi liczne kontrowersje. Charakteryzując się stosunkowo niskim stopniem inwazyjności, tabletki poronne zdobywają popularność wśród osób poszukujących prywatności i kontrolowania procesu aborcji. Niemniej jednak, ograniczony dostęp do tych leków podkreśla potrzebę dyskusji na temat dostępności i bezpieczeństwa procedur aborcyjnych, aby zapewnić kobietom odpowiednie wsparcie oraz opiekę medyczną. Warto zwrócić uwagę na to, że debata na ten temat powinna uwzględniać prawa i zdrowie kobiet, dążąc do stworzenia otoczenia, które pozwoli im podejmować świadome decyzje dotyczące swojego ciała. Szukasz informacji na temat tabletek poronnych? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Tabletki poronne

Jaka jest dostępność i cena tabletek poronnych?

Możliwości zakupienia tabletek na terenie Polski są niezwykle ograniczone. Pigułek aborcyjnych w naszym kraju nie kupisz „na miejscu” – są niedostępne w aptekach. Niestety nie zmienia to faktu, że Polki i tak decydują się zamówić je przez internet. Realna cena internetowa tabletek poronnych to w przybliżeniu 500-1000 zł. Często jednak cena jest zawyżana i może dochodzić do nawet kilku tysięcy! Należy mieć również na uwadze, że nigdy nie mamy 100% pewności co do pochodzenia i zawartości tabletek – z tego powodu wiele osób/organizacji wykorzystuje ten fakt i zarabia na nieświadomości kobiet w potrzebie.

Jak działają tabletki wczesnoporonne?

Tabletki wczesnoporonne różnią się metodą ich przyjęcia – mogą być dopochwowe lub doustne. Bardzo ważne jest przeczytanie dołączonej instrukcji stosowania, jest to wręcz obowiązkowe. Pigułki aborcyjne mają za zadanie wydalić zarodek z wnętrza macicy. Pierwsze objawy występują po 4-12 godzinach od zastosowania drugiej dawki. Nie jest to rzadkie, a niektóre osoby mogą odczuwać dużo poważniejsze objawy.

Tabletki wczesnoporonne posiadają substancje odpowiedzialne za paraliż receptorów progesteronu. Hormon podtrzymujący ciążę. W konsekwencji przyjęcia tabletek, hormon nie wydziela się do organizmu i dochodzi do poronienia. Kolejne dawki tabletek powodują skurcze macicy, które z racji ich nasilenia wydalają zarodek.

Czym są tabletki poronne?

Tabletki poronne są tak naprawdę lekami na różne schorzenia, które przyjęte w nadmiernych ilościach objawiają się skutkiem ubocznym w postaci obumarcia i wydalenia płodu z macicy. Zażycie odpowiedniej ilości tabletek usuwa zagnieżdżony zarodek. Pamiętajmy, że nie jest to antykoncepcja awaryjna, antykoncepcja hormonalna – często osoby mylą ze sobą te terminy, a nie są to metody antykoncepcji. Tabletka “dzień po” służy uniemożliwieniu zajściu w ciążę – zarodek nie ma możliwości zagnieżdżenia. Działanie jest podobne do antykoncepcji z użyciem hormonów jednak nie jest to awaryjna antykoncepcja.

Jaki jest skład tabletek poronnych?

Aborcja farmakologiczna jest najczęściej przeprowadzana z zastosowaniem dwóch rodzajów tabletek. Służą one za wywołanie poronienia. Jednym jest Mifepristone, który jest przyjmowany na samym początku. Zapobiega progesteronowi oraz wywołuje złuszczenie endometrium. Po dobie-dwóch musi nastąpić przyjęcie leku Mizoprostol. Ma na celu wywołanie skurczy macicy, który wydala tkankę ciążową z wnętrza macicy. Mifepristone i Mizoprostol to w połączeniu niebezpieczna metoda aborcji farmakologicznej, która jest zabroniona i często odradzana.

Czy tabletki poronne są w 100% bezpieczne?

U znacznej ilości kobiet metoda farmakologiczna kończy się niepowodzeniem. Tabletki poronne niestety, ale nie są bezpieczne. Ich skuteczność spada prawie do 0 po piątym tygodniu trwania ciąży. Należy zaznaczyć, że spory odsetek kobiet, które podjęły aborcję farmakologiczną wymagają transportu do szpitala. Przestrzegamy przed grupami przestępczymi, którzy zajmują się sprzedażą leków poronnych online – często okazują się podróbkami.

Skutki uboczne tabletek poronnych

Skutki uboczne to standard przy użyciu tabletek poronnych. Szereg nasilających się komplikacji często powoduje, że kobiety nie są w stanie skończyć zabiegu aborcji w zaciszu domowym.

Jednymi ze skutków ubocznych tabletek wczesnoporonnych są:

  • wysoka gorączka,
  • prawdopodobny obfity krwotok,
  • nieprzyjemny zapach z pochwy,
  • bardzo silny ból,
  • nasilające się skurcze macicy,
  • nudności i wymioty,
  • silne bóle podbrzusza towarzyszące nawet kilka dni po zabiegu,
  • wyższa temperatura ciała.

Często koniecznie wymagany jest kontakt z lekarzem, ponieważ może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną lub aborcja nie została wykonana poprawnie – resztki płodu mogły zostać w środku macicy.

Gdzie można kupić tabletki poronne?

Aktualnie nie jest możliwe zakupienie w sposób legalny i pewny pigułek. Bardzo często zdarzają się podróbki, jak i bezużyteczne zamienniki. Pigułki poronne powinno pozyskiwać się tylko z pewnego źródła. Niestety nie są dostępne w Polskich placówkach medycznych, jak apteki. Otrzymanie tabletek przez internet jest wręcz niemożliwe, nie brakuje organizacji przestępczych nastawionych na zysk.
Warto przemyśleć wybór tabletek poronnych i koniec końców wybrać legalną aborcję przeprowadzoną w sterylnych warunkach w profesjonalnej klinice za granicą (Czechy, Słowacja). Podjęta w ten sposób decyzja o przerwaniu ciąży powinna być skuteczna do 12 tygodnia ciąży.

Pozostałe wpisy

tabela wagi płodu

Waga płodu tabela

Waga płodu tabela Monitorowanie wagi płodu jest jednym z kluczowych elementów zarządzania zdrowiem zarówno matki,

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce – czy jest to legalne? Temat aborcji w Polsce jest niezwykle delikatny

Antykoncepcja awaryjna - czym jest

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna – co to? Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, o którym wiele kobiet nie

Sprawdź również...
ciąża a zespół downa

Ciążą a zespół downa

Zespół downa, a ciąża Ciąża a zespół Downa: Jak rozpoznać i jakie badania przeprowadzić? Zespół

Aborcja za granicą

Aborcja za granicą

Aborcja za granicą Usuwanie ciąży to pojęcie, z którym wiele osób nie czuje się komfortowo.

Aborcja w Irlandii

Aborcja w Irlandii

Aborcja w Irlandii Kiedyś znana z surowych przepisów i przepisów, Irlandia jest teraz niemal idealnym

[xyz-ips snippet="kkstar-rating"]