Logo usunięcie ciąży

Strona główna » Objawy nieudanej aborcji farmakologicznej

Objawy nieudanej aborcji farmakologicznej

W poniższym tekście omówimy symptomy nieudanej aborcji farmakologicznej. Metoda ta polega na stosowaniu leków, które wywołują silne skurcze macicy i tym samym prowadzą do wydalenia zarodka. Niestety, tabletki poronne mogą nieść za sobą poważne skutki uboczne. Aborcja farmakologiczna zwane również aborcją medyczną, to procedura mniej inwazyjna niż aborcja w klinice i w teorii może być przeprowadzona w domowym zaciszu. Aborcja farmakologiczna, jeśli wykonana we właściwym czasie, powoduje zatrzymanie rozwoju zarodka. Jednakże, bezpieczeństwo i skuteczność tej metody jest ograniczone głównie do bardzo wczesnych stadiów ciąży.

Powikłania po aborcji farmakologicznej

Aborcja farmakologiczna w Polsce

Usuwanie ciąży to w naszym państwie dość kontrowersyjny temat. Polska jest jednym z nielicznych państw w Europie, które nie dopuszczają legalnej aborcji. Niestety zabieg ten jest niezgodny z prawem w większości okolicznościach, nawet jeśli zdrowie kobiety jest zagrożone. Osoby, które dokonały usuwania ciąży lub pomagały w jej wykonaniu, mogą zostać ukarane karą więzienia.

Jak zatem działają tabletki wczesnoporonne?

Aborcja medyczna jest procesem dwuetapowym. Początkowym krokiem jest zażycie tabletki, która uniemożliwi rozwój płodu i jego obumarcie. Następnym etapem jest zażycie pigułki, która wywoła silne skurcze i spowoduje wydalenie płodu z macicy. Aborcje farmakologiczne, mimo że są stosowane od wielu lat, to wciąż niosą za sobą ryzyko poważnych komplikacji.

Powikłania po aborcji farmakologicznej

Jest wiele zagrożeń po aborcjach przy pomocy leków. Dwa najczęstsze powikłania to perforacja macicy i niepełna aborcja. Perforacja macicy może doprowadzić do mocnego krwawienia i infekcji, podczas gdy niecałkowita aborcja może prowadzić do konieczności zabiegu chirurgicznego w celu pozbycia się pozostałej tkanki z macicy.

Kobiety, które rozważają aborcję farmakologiczną, powinny być świadome potencjalnych powikłań. Jedynym sposobem radzenia sobie z wszystkimi komplikacjami jest szybka pomoc lekarska.

Najczęstszym powikłaniem po aborcji medycznej jest obfite krwawienie, które z reguły ustaje w ciągu kilku następnych dni. Dodatkowo – kobiety, które przeszły więcej niż jedno cięcie cesarskie, wykazują większe ryzyko pęknięcia macicy.

Najczęstsze powikłania po aborcji przy pomocy tabletek:

  • Utrzymująca się ciąża – stosując tabletki poronne jest spore prawdopodobieństwo, że nie uda się usunąć całkowicie trwającej ciąży. Może pojawić się sytuacja, że tylko znacząco uszkodzimy płód, jednak jego rozwój nie zostanie przerwany. W takiej sytuacji możemy przeprowadzić aborcję w klinice lub donosić rozwijający się płód. Należy wiedzieć, że z reguły w takich sytuacjach noworodek posiada nieodwracalne wady.
  • Niecałkowita aborcja – W przypadku niecałkowitej aborcji stosuje się procedurę próżniową lub podaje następną dawkę tabletek.
  • Krwotok – bardzo często powstaje krwotok narządów wewnętrznych (macicy).
  • Infekcja – gdy pacjentka ma infekcję, należy ją leczyć antybiotykami.

Duża część kobiet, które poddały się usuwaniu ciąży, doświadcza bolesnego powrotu do pełni sił. Dzieje się tak nie tylko ze względu na fizyczny proces aborcji, ale również z powodu emocjonalnego jaki przeżywa kobieta. W wielu przypadkach kobiety czują się winne i upokorzone z powodu aborcji, co może prowadzić do depresji. Istotne jest, aby kobiety wiedziały, że nie są w tym etapie same i że są dostępne dla nich pomocy.

Podsumowanie

Podsumowując, należy zdawać sobie sprawę z istnienia potencjalnych ryzyk związanych z nieudaną aborcją farmakologiczną. Objawy takiej sytuacji mogą obejmować utrzymanie ciąży, nasilone krwawienia oraz mocne bóle brzucha, co może wymagać natychmiastowej konsultacji z profesjonalnym personelem medycznym. Wybierając tę metodę, kobiety powinny być dobrze poinformowane o ewentualnych powikłaniach oraz świadome konieczności monitorowania swojego stanu zdrowia po zastosowaniu leków. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, natychmiastowa interwencja lekarza jest kluczowa.

Pozostałe wpisy

Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Niemczech

Aborcja w Niemczech

Aborcja w Niemczech Ciąża często przytrafia się w złym momencie. Nie tylko decyzja o urodzeniu

Aborcja za granicą

Aborcja za granicą

Aborcja za granicą Usuwanie ciąży to pojęcie, z którym wiele osób nie czuje się komfortowo.

Aborcja w Europie

Aborcja w Europie

Aborcja w Europie Nie tak dawno byliśmy świadkami falę protestów, która odbyła się na terenie

Sprawdź również...
Aborcja

Jak wygląda aborcja?

Jak wygląda aborcja? Aborcja, choć coraz częściej poruszana, wciąż jest tematem otoczonym tabu. Dyskusje na

aborcja czechy

Aborcja w Czechach

Aborcja w Czechach Znalezienie się w niechcianej ciąży to sytuacja, która stawia przed kobietą wiele

5/5 - (43 votes)