Logo usunięcie ciąży
Strona główna » Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna - co to?

Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, o którym wiele kobiet nie chce dyskutować. Wokół niego narosło wiele niejasności, które powtarzane z ust do ust zapadają coraz głębiej w umysłach Polaków. Jeśli rozważasz zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, przeczytaj uważnie poniższe informacje. Antykoncepcja awaryjna wymiennie nazywana „pigułka dzień po” i jest docelową opcją zapobiegania ciąży, jeśli został odbyty sex bez zabezpieczenia.

antykoncepcja awaryjna

Co to jest tabletka "dzień po"?

Antykoncepcja awaryjna zapobiega zajściu w ciążę po napaści seksualnej, niepowodzeniu antykoncepcji lub seksie bez zabezpieczenia. Ze względu na silne działanie, należy stosować je z rozwagą.

Kiedy używana jest tabletka “dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna służy do zapobiegania ciąży, gdy inne sposoby zawiodły lub nie były używane we właściwy sposób, np. zapomniano o pigułkach antykoncepcyjnych lub pęknięcie prezerwatywy podczas stosunku. Może być stosowany przez osobę, która została przymuszona do seksu lub zgwałcona. Antykoncepcja awaryjna jest również znana jako „pigułka dzień po”, ponieważ należy ją zabrać tak szybko, jak to możliwe.

Lek jest najskuteczniejszy, przyjęty w ciągu 72 godzin lub 120 – w zależności od wybranego leku.

Rodzaje antykoncepcji awaryjnej

EllaOne to lek, który ma za zadanie zapobiegania niechcianym ciążom. Octan uliprystalu był długo stosowany w leczeniu, później znalazł zastosowanie w EllaOne. Pigułka jest skuteczna przez 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku. Im szybciej ją zabierzesz, tym większe prawdopodobieństwo, że zapobiegniesz ciąży.

Escapelle, czyli antykoncepcja awaryjna bazująca na działaniu lewonorgestrelu. Przyjmujemy ją doustnie i powoduje uwalnianie dużej ilości lewonorgestrelu do krwiobiegu. Lewonorgestrel zagęszcza wydzieliny szyjki macicy, uniemożliwiając plemnikom przedostanie się do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Tabletkę Escapelle spożywamy do 72 godzin po stosunku.

W przypadku, w której pacjentka zwymiotowała by tabletkę po 3 godzinach od przyjęcia trzeba przyjąć drugą dawkę

Tabletka „dzień po” nie jest rodzajem usuwania ciąży tylko formą antykoncepcji, która zapobiega zajście w ciążę w gdy dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia. Polega na zapobieganiu implantacji lub zapłodnieniu, które są niezbędnymi elementami do zajścia w ciążę. Kobieta nie powinna zajść w ciążę, gdy po stosunku w odpowiednim czasie zabrała tabletkę dzień po.

WAŻNE – jeśli kobieta zaszła już w ciąże, a potem zabrała tabletkę “dzień po” to sama tabletka nie usunie ciąży.

Antykoncepcja awaryjna

Efekty uboczne antykoncepcji awaryjnej

Udowodniono, że antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna dla kobiet w każdym wieku, w tym nastolatek. Skutki uboczne są z reguły lekkie i nie wymagają interwencji medycznej.Do częstych skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej należą nudności, bóle głowy, zawroty głowy, zmiany menstruacyjne. Antykoncepcja awaryjna nie ma trwałych efektów ubocznych i nie wpływa na przyszłą płodność, dlatego może być używana w celu ochrony przed ciążą w niespodziewanych sytuacjach. Pigułka „dzień po” jest dostępna w Polsce tylko na receptę, podobnie jak w wielu państwach. Receptę może wystawić każdy lekarz (nie tylko ginekolog).

Pozostałe wpisy

Waga płodu tabela

Waga płodu tabela Monitorowanie wagi płodu jest jednym z kluczowych elementów zarządzania zdrowiem zarówno matki,

Aborcja w Irlandii

Aborcja w Irlandii

Aborcja w Irlandii Kiedyś znana z surowych przepisów i przepisów, Irlandia jest teraz niemal idealnym

Sprawdź również...
Obraz to plik JPEG o dużej rozdzielczości przedstawiający różne sceny w stylu kolażu. Każdy fragment obrazu zawiera różne elementy, takie jak postacie, obiekty i krajobrazy, które są połączone w artystyczny sposób. Obraz jest bogaty w szczegóły i miejscami intensywnie kolorowy. Całość sprawia wrażenie dynamicznej mozaiki, w której każdy element jest częścią większej narracji.

Powikłania po usunięciu spirali

Powikłania po usunięciu spirali Usunięcie spirali antykoncepcyjnej, znanej również jako wkładka domaciczna lub krążek antykoncepcyjny,

[xyz-ips snippet="kkstar-rating"]