Logo usunięcie ciąży
Strona główna » Aborcja w Europie

Aborcja w Europie

Nie tak dawno byliśmy świadkami falę protestów, która odbyła się na terenie całej Polski. Liczna część obywateli wyruszyła na ulice przez zaostrzenie prawa dotyczącego aborcji, które jak wiemy już wcześniej było dosyć rygorystyczne. Większość kobiet uważa, że Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok na przeprowadzanie zabiegu aborcji w Polsce – została praktycznie całkowicie zakazana. Jesteś ciekawa sytuacji w zupełnie innych krajach? Przyjrzymy się, jak ma się prawo aborcyjne w Europie i na świecie!

Aborcja w Europie

Prawo aborcyjne w Europie i na świecie

Mimo tego, że usuwanie ciąży w wielu krajach jest legalne i możliwa na życzenie, to nie zawsze jest dofinansowane przez kraj. Mieszkanki Norwegii czy Szwecji mogą dokonać aborcji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. W Holandii terminacja ciąży przebiega po przedstawieniu karty aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego bądź też polisy ubezpieczenia kosztów leczenia. Kobiety nie zamieszkałe lub przebywające nielegalnie, które chciałyby usunąć ciążę w tych państwach są zobowiązane pokryć koszty zabiegów z własnych środków. Spora część państw w Europie umożliwia zakup antykoncepcji awaryjnej – czyli tabletek np. 48h po. Dobrym przykładem jest Anglia, która umożliwia zakup odpowiednich tabletek bez wymaganej recepty.

Prawo aborcyjne w Europie

Aborcja na życzenie jest legalna w wielu krajach Europy. Warto tutaj wspomnieć o: Aborcja Czechy, Słowacja, Grecja, Dania, Niemcy, Holandia, Belgia, Austria, Litwa, Francja, Łotwa, Węgry, Rumunia, Słowenia, Włochy, Luksemburg, Szwecja oraz Bułgaria. Z reguły terminacja na życzenie możliwa jest w tych krajach do 12 tygodnia ciąży. Czasami zdarzają się wyjątki od tej reguły, jak Rumunia (zezwolenie do 14 tygodnia) lub Szwajcaria (do 18 tygodnia ciąży).
Prawo aborcyjne w Europie

Jakie kraje w Europie całkowicie zakazują aborcję?

Pierwsze miejsce w kategorycznym zakazie usuwania ciąży stale zajmuje Malta. Niezwykle restrykcyjne prawo całkowicie zakazuje zabiegu przerywania ciąży. Maltanki nie mogą zdecydować się na zabieg nawet jeśli ciąża jest wynikiem kazirodztwa czy gwałtu. Co przerażające, nie ma również możliwości na aborcję mimo wykrycia bardzo ciężkich wad płodu czy stwierdzenia zagrożenia zdrowia czy życia kobiety. Wykonanie niezgodnej z prawem aborcji na terenie Malty grozi wysokimi karami dla wykonujących zabieg, jak i kobiecie – nawet 3 lata pozbawienia wolności.

Kiedy usunięcie ciąży w Polsce jest dozwolona?

Trybunał Konstytucyjny (TK) uchwalił kompletny zakaz usuwania ciąży, gdzie rozwijający się płód wykazuje wady uniemożliwiające naturalne funkcjonowanie, bądź mogące doprowadzić do nagłej śmierci tuż po narodzeniu. Wynikiem zakazu były tłumne protesty kobiet (i nie tylko) na ulicach miast. Aborcja jest możliwa, gdy:

  • ciąża jest zagrożeniem życia dla matki,
  • ciąża powstała w wyniku gwałtu,

Aborcja na terenie Polski - statystyki

Na terenie Polski co roku przeprowadzanych jest około 1000 aborcji. W 2019 było to około 1110 zabiegów, w 2020 roku liczba pokazała 1076. Według statystyk większość zabiegów wykonano po potwierdzeniu niemożliwej do wyleczenia choroby rozwijającego się płodu, czy też nieuchronnego jego upośledzenia.

Prawo aborcyjne na świecie

Znaczna część krajów Afryki, Ameryki południowej, państw arabskich (z naciskiem muzułmańskie) posiada restrykcyjne prawo aborcyjne. Istotne jest to, że usunięcie ciąży jest legalne w sytuacji zagrożenia zdrowia matki tylko w 30 krajach na świecie. Dobrze obrazuje fakt, że ONZ podaje iż istnieje aż 195 różnych państw!

Zabiegi aborcji niezgodne z prawem

Prawo restrykcyjne nie powoduje zmniejszenia ilości terminacji ciąży, czy też całkowitego zaprzestania wykonywania. Najpopularniejszym i najbezpieczniejszym sposobem jest oczywiście wyjazd do kliniki w kraju, tam, gdzie jest to zgodne z prawem. Dobrym przykładem są Polki, które szukają pomocy w Słowackich i Czeskich klinikach. Obywatelki Malty również szukają pomocy, szacuje się, że nawet 400 kobiet rocznie wyrusza do klinik za granicami państwa na zabieg usuwania ciąży.

Często jednak niektóre kobiety podejmują próby przerwania ciąży za pomocą leków medycznych (tabletki poronne), czy też zawczasu reagują antykoncepcją awaryjną. W nielicznych przypadkach kobiety próbują fizycznego usunięcia ciąży – wykonują silny nacisk na podbrzusze, bądź próbują włożenia obcego przedmiotu do wnętrza macicy. Uprzedzamy przed tabletkami, czy samoistną próbą przerwania ciąży – jest to niezwykle niebezpieczne i może doprowadzić do stałego obciążenia zdrowia a nawet utraty życia kobiety!

Pozostałe wpisy

Aborcja za granicą

Aborcja za granicą

Aborcja za granicą Usuwanie ciąży to pojęcie, z którym wiele osób nie czuje się komfortowo.

Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna Metoda usuwania ciąży, często nazywana domową (dlatego, że wiele osób decyduje się na

Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Niemczech

Aborcja w Niemczech

Aborcja w Niemczech Ciąża często przytrafia się w złym momencie. Nie tylko decyzja o urodzeniu

aborcja czechy

Aborcja w Czechach

Aborcja w Czechach Znalezienie się w niechcianej ciąży to sytuacja, która stawia przed kobietą wiele

Sprawdź również...
Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Niemczech

Aborcja w Niemczech

Aborcja w Niemczech Ciąża często przytrafia się w złym momencie. Nie tylko decyzja o urodzeniu

5/5 - (32 votes)