Logo usunięcie ciąży

Strona główna » Aborcja w Irlandii

Aborcja w Irlandii

Kiedyś znana z surowych przepisów i przepisów, Irlandia jest teraz niemal idealnym miejscem do życia. Irlandczycy mają swobodny dostęp do pomocy rządu. Ale wciąż pojawia się jedno pytanie: jakie jest obecne prawo dotyczące aborcji w Irlandii? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Aborcja w Irlandii

Do kiedy można dokonać aborcji na terenie Irlandii?

Aborcja jest dopuszczalną opcją w Irlandii, podobnie jak w kilku państwach Europy. Przerwania ciąży można dokonać do 12 tygodnia ciąży, a w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz niebezpieczeństwa śmierci płodu można przeprowadzić aborcję nawet po tym okresie. W Irlandii aborcja jest dozwolona do 12 tygodnia ciąży. Od tego momentu należy przestrzegać irlandzkiego prawa aborcyjnego. W niektórych przypadkach, gdy życie kobiety jest zagrożone lub jeśli cierpi ona na chorobę fizyczną lub psychiczną, aborcja może zostać przeprowadzona po upływie określonego czasu. W niektórych przypadkach aborcja może być dozwolona, aby zapobiec narodzinom dziecka, które nie przeżyje długo po porodzie. Ma to na celu uratowanie matki i dziecka przed potencjalnym bólem i cierpieniem.

Aborcja Irlandia

W 2018 r. po udanym referendum w kraju zniesiono zakaz aborcji. Wcześniej aborcja nie była dozwolona. Tak samo rozwody, kontakty homoseksualne a recepty na antykoncepcję ograniczone były tylko dla par małżeńskich. W ostatnich latach Irlandia doświadczyła poważnych zmian, jeśli chodzi o prawa gejów i ogólną wolność reprodukcyjną. Ceremonie ślubów homoseksualnych są teraz dozwolone, podobnie jak adopcje homoseksualne i środki antykoncepcyjne są dostępne w większości aptek. Przez długi czas społeczeństwo zmieniało się, aby zwiększyć integrację i możliwości. Ostatecznie zakończyło się to referendum w sprawie umożliwienia przerywania ciąży, które zostało zatwierdzone większością głosów. Dostępność aborcji poprawiła zdrowie kobiet i zmniejszyła ryzyko śmiertelności matek. Ten znaczący postęp w opiece zdrowotnej jest bardzo korzystny dla kobiet w Irlandii.

Irlandia aborcja

Irlandia - przeprowadzone referendum

W 2012 roku 31-letnia kobieta zmarła po odmowie aborcji, która nastąpiła podczas poronienia. Wydarzenie to przyczyniło się do debaty, której celem była zmiana prawa. W 2013 r. zmieniono prawo, aby aborcja była legalna, gdy ciąża zagrażała życiu matki. W 2018 roku przeprowadzono oficjalny sondaż mający na celu uchylenie ósmej poprawki, która pierwotnie zakazywała aborcji. Od czasu uchylenia ósmej poprawki w 2019 r. Irlandia odnotowała szybki wzrost statystyk dotyczących aborcji. Według doniesień w tym roku przeprowadzono ponad 6000 aborcji, z czego prawie 99% wykonano w ciągu 12 tygodni ciąży. Pozostałe przypadki dotyczyły przypadków, w których wady genetyczne stwarzały potencjalne zagrożenie dla życia matki lub urodzenia martwego dziecka.

Irlandia ma prawo legalizujące aborcję

Uzyskanie informacji na temat dostępności i kosztów aborcji dla cudzoziemek w Irlandii może być trudne. Wiadomo jednak, że jest to legalne dla obywateli, a państwo pokrywa koszty z tym związane. Realną alternatywą mogłoby być rozważenie innych pobliskich krajów, takich jak Czechy czy Słowacja, które mogą oferować tańsze aborcje.

Pozostałe wpisy

Antykoncepcja awaryjna - czym jest

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna – co to? Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, o którym wiele kobiet nie

Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna Metoda usuwania ciąży, często nazywana domową (dlatego, że wiele osób decyduje się na

Usunięcie ciąży - cena

Ile kosztuje aborcja?

Ile kosztuje aborcja? Wiele kobiet staje w obliczu trudnych wyborów związanych z ciążą, a jednym

Sprawdź również...
Antykoncepcja awaryjna - czym jest

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna – co to? Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, o którym wiele kobiet nie

[xyz-ips snippet="kkstar-rating"]