Logo usunięcie ciąży

Strona główna » Aborcja w Irlandii

Aborcja w Irlandii

Kiedyś znana z surowych przepisów i przepisów, Irlandia jest teraz niemal idealnym miejscem do życia. Irlandczycy mają swobodny dostęp do pomocy rządu. Ale wciąż pojawia się jedno pytanie: jakie jest obecne prawo dotyczące aborcji w Irlandii? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Aborcja w Irlandii

Do kiedy można dokonać aborcji na terenie Irlandii?

Aborcja jest dopuszczalną opcją w Irlandii, podobnie jak w kilku państwach Europy. Przerwania ciąży można dokonać do 12 tygodnia ciąży, a w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz niebezpieczeństwa śmierci płodu można przeprowadzić aborcję nawet po tym okresie. W Irlandii aborcja jest dozwolona do 12 tygodnia ciąży. Od tego momentu należy przestrzegać irlandzkiego prawa aborcyjnego. W niektórych przypadkach, gdy życie kobiety jest zagrożone lub jeśli cierpi ona na chorobę fizyczną lub psychiczną, aborcja może zostać przeprowadzona po upływie określonego czasu. W niektórych przypadkach aborcja może być dozwolona, aby zapobiec narodzinom dziecka, które nie przeżyje długo po porodzie. Ma to na celu uratowanie matki i dziecka przed potencjalnym bólem i cierpieniem.

Aborcja Irlandia

W 2018 r. po udanym referendum w kraju zniesiono zakaz aborcji. Wcześniej aborcja nie była dozwolona. Tak samo rozwody, kontakty homoseksualne a recepty na antykoncepcję ograniczone były tylko dla par małżeńskich. W ostatnich latach Irlandia doświadczyła poważnych zmian, jeśli chodzi o prawa gejów i ogólną wolność reprodukcyjną. Ceremonie ślubów homoseksualnych są teraz dozwolone, podobnie jak adopcje homoseksualne i środki antykoncepcyjne są dostępne w większości aptek. Przez długi czas społeczeństwo zmieniało się, aby zwiększyć integrację i możliwości. Ostatecznie zakończyło się to referendum w sprawie umożliwienia przerywania ciąży, które zostało zatwierdzone większością głosów. Dostępność aborcji poprawiła zdrowie kobiet i zmniejszyła ryzyko śmiertelności matek. Ten znaczący postęp w opiece zdrowotnej jest bardzo korzystny dla kobiet w Irlandii.

Irlandia aborcja

Irlandia - przeprowadzone referendum

W 2012 roku 31-letnia kobieta zmarła po odmowie aborcji, która nastąpiła podczas poronienia. Wydarzenie to przyczyniło się do debaty, której celem była zmiana prawa. W 2013 r. zmieniono prawo, aby aborcja była legalna, gdy ciąża zagrażała życiu matki. W 2018 roku przeprowadzono oficjalny sondaż mający na celu uchylenie ósmej poprawki, która pierwotnie zakazywała aborcji. Od czasu uchylenia ósmej poprawki w 2019 r. Irlandia odnotowała szybki wzrost statystyk dotyczących aborcji. Według doniesień w tym roku przeprowadzono ponad 6000 aborcji, z czego prawie 99% wykonano w ciągu 12 tygodni ciąży. Pozostałe przypadki dotyczyły przypadków, w których wady genetyczne stwarzały potencjalne zagrożenie dla życia matki lub urodzenia martwego dziecka.

Irlandia ma prawo legalizujące aborcję

Uzyskanie informacji na temat dostępności i kosztów aborcji dla cudzoziemek w Irlandii może być trudne. Wiadomo jednak, że jest to legalne dla obywateli, a państwo pokrywa koszty z tym związane. Realną alternatywą mogłoby być rozważenie innych pobliskich krajów, takich jak Czechy czy Słowacja, które mogą oferować tańsze aborcje.

Pozostałe wpisy

Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Niemczech

Aborcja w Niemczech

Aborcja w Niemczech Ciąża często przytrafia się w złym momencie. Nie tylko decyzja o urodzeniu

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce – czy jest to legalne? Temat aborcji w Polsce jest niezwykle delikatny

Aborcja

Jak wygląda aborcja?

Jak wygląda aborcja? Aborcja, choć coraz częściej poruszana, wciąż jest tematem otoczonym tabu. Dyskusje na

Sprawdź również...
Aborcja za granicą

Aborcja za granicą

Aborcja za granicą Usuwanie ciąży to pojęcie, z którym wiele osób nie czuje się komfortowo.

aborcja czechy

Aborcja w Czechach

Aborcja w Czechach Znalezienie się w niechcianej ciąży to sytuacja, która stawia przed kobietą wiele

Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Niemczech

Aborcja w Niemczech

Aborcja w Niemczech Ciąża często przytrafia się w złym momencie. Nie tylko decyzja o urodzeniu

5/5 - (19 votes)