Logo usunięcie ciąży
Strona główna » Czy po aborcji można zajść w ciążę?

Czy po aborcji można zajść w ciążę?

Pierwszą myślą par planujących ciążę jest myśl, że ich dziecko urodzi się zdrowe. Obawa o upośledzone dziecko jest bardzo przytłaczająca, ale istotne jest, aby pamiętać, że niektóre dzieci przychodzą na świat niepełnosprawne i są w stanie żyć szczęśliwie i satysfakcjonująco. Kobiety dokonują aborcji często w sytuacji poważnych wad płodu, gdy nie są w stanie urodzić zdrowe dzieci. Natomiast to lekarz określa, czy wady płodu wymagają aborcji, czy nie. Wiele kobiet wie, że ich początkowy strach przed terminacją ciąży na wczesnym stadium jest mniejszy, ponieważ są w stanie podjąć ryzyko, aby w przyszłości mieć pełnosprawne dzieci. W wielu przypadkach najzwyczajniej przerywają ciążę z uwagi na wady płodu. Mimo, że aborcja jest legalna w większości krajów, wciąż jest wiele mitów jaki ma wpływa na zdrowie lub płodność. Przeczytaj wpis, i dowiedz się, czy po aborcji można zajść w ciążę.

Czy po aborcji można zajść w ciążę

Jakiej metody usunięcia ciąży można się spodziewać?

Kiedyś aborcja była nielegalna w wielu krajach. Jednak teraz jest to powszechna praktyka. Wyróżniamy dwie metody aborcji – farmakologiczna i zabieg chirurgiczny. Na wyjątkowo wczesnym stadium ciąży możliwa jest metoda farmakologiczna. Drugi sposób usunięcia płodu to zabieg chirurgiczny. Wybierając taki sposób przerwania ciąży, warto się udać doświadczonego lekarza lub kliniki.

Na czym polega aborcja farmakologiczna?

Aborcja medyczna – ten rodzaj aborcji jest wywoływany przez przyjmowanie leków poronnych. Tabletki na aborcje działają przez skurcze macicy i wydalenie płodu (usuwaniu płodu). Kobiety, które decydują się na wybranie aborcji medycznej, muszą radzić sobie z wieloma skutkami ubocznymi. Typowe działania niepożądane mogą obejmować skurcze, biegunkę, bóle głowy, zmęczenie.

Jak szybko kobieta może zajść w ciążę po aborcji farmakologicznej?

Jednym ze efektów ubocznych zażycia leków aborcyjnych jest plamienia lub lekkie krwawienie. Po aborcji należy nie odbywać współżycia, dopóki krwawienie nie ustanie. Z uwagi na to, że może to spowodować perforację lub pęknięcie macicy.

Kiedy wystąpi jajeczkowanie po aborcji?

Typowym zagadnieniem dotyczącym owulacji po aborcji jest to, czy pojawi się ona terminowo. Chociaż nie ma jednoznacznych wytycznych, kilkudniowe opóźnienie jest całkowicie normalne. Kobieta po przeprowadzonej aborcji może urodzić zdrowe dzieci. Jeśli próbujesz zajść w ciążę po aborcji, ważne jest, aby dbać o siebie, spożywając zbilansowaną żywność i mieć dostatecznie dużo snu, aby organizm był w stanie się zregenerować

Nieplanowaną ciążę można też usunąć chirurgicznie

Usuwanie ciąży w klinice jest szybkie i wykonane w znieczuleniu. Jest to zabieg, który mogą wykonać wykwalifikowani i doświadczeni lekarze. Przerywanie ciąży stało się bezpieczniejsze niż kiedykolwiek dzięki postępowi medycyny.

Na czym polega aborcja chirurgiczna?

Rodzaj usuwania ciąży jakim jest aborcja chirurgiczna, polega na aspiracji macicy i dla wygody kobiety wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Aborcja chirurgiczna to zabieg medyczny polegający na odessaniu płodu z macicy. Zabieg ma zastosowanie do terminacji ciąży z powodu uszkodzenia płodu lub dlatego, że kobieta zdecydowała, że nie chce zajść w ciążę. Aborcję można przeprowadzić w klinice aborcyjnej.

Jak kobiety reagują na aborcję?

Aborcja wywołuje różne emocje. Nierzadko kobiety mogą być smutne lub przestraszone procesem aborcji. Wiele z nich mogą odczuć ulgę, ponieważ decyzja została wykonana zgodnie z ich myślami.. Istotne jest, aby kobiety po aborcji szukały szczerego wsparcia u znajomych lub członków rodziny, aby ulżyć sobie ze swoimi odczuciami. Kobiety mogą być przestraszone zabiegiem usuwania ciąży – często aborcja wywołuje szczególne emocje, dlatego też warto terminacja ciąży wykonana na wczesnym etapie ciąży, będzie na pewno dobrym rozwiązaniem.

Przerwanie ciąży i co dalej?

Istnieją przesłanki, że u kobiety przeprowadzającej aborcji może rozwinąć się „syndrom poaborcyjny”. Zespół ten charakteryzuje się poczuciem wstydu, depresji. Pacjentka boryka się z problemami emocjonalnymi po zakończeniu ciąży. Należy skonsultować się z psychiatrą lub terapeutą. Przerwanie ciąży (zarówno w przypadku aborcji farmakologicznej jak i próżniowej) może być dla kobiety trudnym doświadczeniem. 

W jakim czasie po aborcji można znowu zajść w ciążę?

Możliwość zajścia w ciąże jest od następnego cyklu owulacyjnego. Po usuwaniu ciąży zaleca się odczekanie paru tygodni przed kolejnym zajściem w ciążę. Okres ten może się różnić w zależności od tego, jak długo trwała ciąża. Niektóre kobiety są w stanie ponownie zajść w ciążę, gdy tylko wyzdrowieją po skutkach zabiegu i nie potrzebują żadnej dodatkowej opieki ani leczenia.

Często zadawane pytania

Czy możliwe jest zajście w ciążę po aborcji?
Tak, po przeprowadzeniu aborcji istnieje możliwość zajścia w kolejną ciążę. Procedura aborcji nie powoduje trwałego uszkodzenia narządów reprodukcyjnych, a wiele kobiet ma zdolność do zajścia w ciążę po zakończeniu aborcji.

Jak długo trwa powrót do płodności po aborcji?
Powrót do płodności po aborcji może zależeć od kilku czynników, takich jak indywidualna kondycja fizyczna i hormonalna kobiety oraz sposób przeprowadzenia aborcji. U większości kobiet powrót do płodności występuje w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy po aborcji.

Czy potrzebna jest metoda antykoncepcji po aborcji?
Po aborcji zaleca się stosowanie metody antykoncepcji w celu uniknięcia niechcianej ciąży. Mimo że organizm może powrócić do płodności po aborcji, nie oznacza to, że natychmiastowo zostanie zajęta ciąża. Warto skonsultować się z lekarzem w celu wyboru odpowiedniej metody antykoncepcji, która będzie najlepiej dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Czy powtórna ciąża po aborcji wiąże się z jakimikolwiek ryzykami?
Powtórna ciąża po aborcji nie wiąże się z większym ryzykiem powikłań lub problemów zdrowotnych. Oczywiście istnieje ryzyko powstania powikłań związanych z samą ciążą, ale nie jest to związane bezpośrednio z przeprowadzoną wcześniej aborcją.

Czy aborcja ma wpływ na zdolność do noszenia ciąży w przyszłości?
W większości przypadków aborcja nie ma wpływu na zdolność do noszenia ciąży w przyszłości. Jednak każda sytuacja jest indywidualna, a pewne czynniki, takie jak liczba i rodzaj przeprowadzonych aborcji czy ewentualne powikłania, mogą wpływać na zdolność do noszenia ciąży. W razie jakichkolwiek obaw związanych z płodnością i zdolnością do zajścia w ciążę, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Podsumowanie

Podsumowując, po przeprowadzeniu aborcji istnieje możliwość zajścia w kolejną ciążę, ponieważ procedura aborcji nie powoduje trwałego uszkodzenia narządów reprodukcyjnych. Powrót do płodności po aborcji zwykle następuje w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy. Zaleca się stosowanie metody antykoncepcji po aborcji w celu uniknięcia niechcianej ciąży. Powtórna ciąża po aborcji nie wiąże się z większym ryzykiem powikłań lub problemów zdrowotnych. Niemniej jednak, każda sytuacja jest indywidualna, a jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojej zdolności do zajścia w ciążę, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą medycznym, którzy mogą odpowiedzieć na Twoje pytania i udzielić wsparcia.

Pozostałe wpisy

Antykoncepcja awaryjna - czym jest

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna – co to? Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, o którym wiele kobiet nie

Aborcja za granicą

Aborcja za granicą

Aborcja za granicą Usuwanie ciąży to pojęcie, z którym wiele osób nie czuje się komfortowo.

Aborcja

Jak wygląda aborcja?

Jak wygląda aborcja? Aborcja, choć coraz częściej poruszana, wciąż jest tematem otoczonym tabu. Dyskusje na

Sprawdź również...
Aborcja

Jak wygląda aborcja?

Jak wygląda aborcja? Aborcja, choć coraz częściej poruszana, wciąż jest tematem otoczonym tabu. Dyskusje na

Aborcja za granicą

Aborcja za granicą

Aborcja za granicą Usuwanie ciąży to pojęcie, z którym wiele osób nie czuje się komfortowo.

[xyz-ips snippet="kkstar-rating"]