Logo usunięcie ciąży
Strona główna » Ile kosztuje aborcja?

Ile kosztuje aborcja?

Wiele kobiet staje w obliczu trudnych wyborów związanych z ciążą, a jednym z nich może być decyzja o usunięciu ciąży. To temat, który wywołuje wiele kontrowersji i emocji, ale równocześnie jest ważny dla wielu kobiet na całym świecie. Jednym z kluczowych aspektów, który wpływa na tę decyzję, jest koszt zabiegu usunięcia ciąży. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się różnym aspektom finansowym związanym z usunięciem ciąży, aby pomóc lepiej zrozumieć tę kwestię. Poznasz kwotę za aborcję farmakologiczną, jak i chirurgiczną.

Usunięcie ciąży - cena

Legalna aborcja w Polsce?

Aborcja w Polsce jest nielegalna, z wyjątkiem przypadków gwałtu lub kazirodztwa oraz sytuacji, w których niezbędne jest uratowanie życia kobiety ciężarnej. Prawo do wykonania aborcji nie jest wyraźnie wymienione w polskim prawie. Polska ma jedno z najbardziej surowych norm dotyczących aborcji na terenie Europy. Przerwanie ciąży w Polsce jest więc w zasadzie nielegalne.

Sprawdź również ile kosztuje aborcja w Czechach.

Jakie wyróżniamy metody aborcji?

Istnieją różne metody aborcji. Najczęściej praktykowanymi metodami jest próżniowa, która obejmuje użycie urządzenia ssącego, jak i aborcja medyczna, w której przyjmuje się leki, które służą wywołaniu krwawienia i wydalenia zarodka.

  1. Aborcję próżniową stosuje się zwykle w pierwszym trymestrze ciąży. Ta procedura polega na wprowadzeniu rurki do pochwy, a następnie użyciu narzędzia ssącego do usunięcia zarodka z macicy.
  2. Aborcja farmakologiczna polega na przyjmowaniu leków poronnych, które z reguły do tego nie służą. Warto zaznaczyć, że metoda ta jest dużo bardziej niebezpieczna, niż próżniowa.

Jaka jest cena aborcji farmakologicznej?

Cena zwykle zależy od skuteczności tabletek, ewentualnych skutków ubocznych, jakie zapewniają tabletki oraz źródła zakupu. Jednak średni koszt aborcji farmakologicznej wacha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Aborcje farmakologiczne mogą być znane jako aborcje medyczne. Są swego rodzaju terapią, którą można stosować w celu przerwania ciąży. To nie to samo, co aborcja próżniowa, która polega na usunięciu zarodka lub płodu z macicy za pomocą urządzenia ssącego. W metodzie farmakologicznej stosuje się leki przyjmowane doustnie bądź umieszczane w pochwie. Tabletki te hamują rozwój płodu i powodują jego wydalenie poprzez silne skurcze.

Zażywanie tabletek wczesnoporonnych jest popularną metodą przerywania ciąży, należy wiedzieć, że takie środki posiadają często bolesne skutki uboczne. Nie każda kobieta może po nie sięgnąć – należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami. Aborcja farmakologiczna nie zawsze idzie zgodnie z zamierzeniem. Kupując tabletki przez strony internetowe można z pewnością natrafić na grupy oszustów, którzy tylko czekają na łatwy zastrzyk gotówki. Kolejnym powodem może być złe dawkowanie. Metoda ta, nie jest oczywiście pozbawiona licznych i częstych niebezpiecznych powikłań.

aborcja w europie

Ile kosztuje aborcja?

Ile kosztuje aborcja chirurgiczna w klinice?

Może się różnić w zależności od kliniki, którą wybierzesz, koszty związane z samym zabiegiem mogą być wyższe lub też niższe. Aborcja próżniowa to koszt około 2000-2100 zł. Pamiętajmy, że jest to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób na przerwanie niechcianej ciąży.

Aborcja tą metodą w znieczuleniu ogólnym zajmuje zwykle około 5-15 min. Na samym początku lekarz rozszerza szyjkę macicy. Następnie za pomocą specjalnego narzędzia ssącego usuwa płód. Po przerwaniu ciąży bardzo ważna jest kontrola lekarza. Procedura kończy się w tym momencie i zwykle przed wypisaniem kobiety następuje nietrwająca długo obserwacja.

Na aborcję chirurgiczną kobiety decydują się dużo częściej niż leki doustne/dopochwowe, które powodują poronienie. Taki zabieg można przeprowadzić od 5 tygodnia ciąży. Okres możliwej aborcji zależny jest w dużej mierze od państwa, w którym jest przeprowadzana. Na przykład w Czechach i Słowacji aborcje chirurgiczne są możliwe do 12 tygodnia ciąży. Nadmieniamy, że aborcja w tych krajach jest zgodna z prawem i Polkom nic nie grozi po powrocie do kraju.

Najczęściej zadawane pytania

Czym, dlaczego i jakie stosowane są tabletki poronne?
Tabletki poronne to leki stosowane w celu zakończenia ciąży w sposób farmakologiczny. Najczęstszymi rodzajami tabletek poronnych są mifepriston oraz misoprostol.

Jak działają tabletki poronne?
Tabletki poronne działają poprzez wywołanie obumarcia płodu, a następnie wywołaniu skurczów macicy, co prowadzi do jego wydalenia.

W jakim okresie ciąży można stosować tabletki poronne?
Tabletki poronne są najskuteczniejsze, gdy stosuje się je w pierwszych 5 tygodniach ciąży, liczonych od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania tabletek poronnych?
Skutki uboczne mogą obejmować silny ból brzucha, mocne krwawienie, nudności, wymioty, ból głowy i inne. Objawy mogą utrzymywać się kilka dni i w najgorszym wypadku wymagana będzie wizyta w szpitalu.

Czy tabletki poronne są dostępne bez recepty?
Dostępność tabletek poronnych bez recepty różni się w zależności od kraju i regionu. W niektórych miejscach wymagana jest recepta. W Polsce nie ma szans na receptę zezwalającą na zakup pigułek poronnych.

Czy stosowanie tabletek poronnych jest bezpieczne?
Stosowanie tabletek poronnych jest ogólnie uważane za niebezpieczne, często też kończy się wizytą w szpitalu lub na zabiegu chirurgicznym z racji niepowodzenia w przerwaniu ciąży.

Czy istnieje alternatywa dla tabletek?
Alternatywa dla tabletek poronnych to wyjazd do innego kraju, np. Czech, w celu wykonania aborcji chirurgicznej pod okiem profesjonalistów.

Czy po zastosowaniu tabletek poronnych będę jeszcze mogła zajść w ciąże?
W większości przypadków stosowanie tabletek poronnych może wpłynąć szkodliwie. Istnieje ryzyko, że aborcja metodą farmakologiczną utrudni przyszłe zajście w ciążę.

Pozostałe wpisy

Aborcja w Europie

Aborcja w Europie

Aborcja w Europie Nie tak dawno byliśmy świadkami falę protestów, która odbyła się na terenie

Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna Metoda usuwania ciąży, często nazywana domową (dlatego, że wiele osób decyduje się na

Sprawdź również...
Aborcja za granicą

Aborcja za granicą

Aborcja za granicą Usuwanie ciąży to pojęcie, z którym wiele osób nie czuje się komfortowo.

tabela wagi płodu

Waga płodu tabela

Waga płodu tabela Monitorowanie wagi płodu jest jednym z kluczowych elementów zarządzania zdrowiem zarówno matki,

Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna Metoda usuwania ciąży, często nazywana domową (dlatego, że wiele osób decyduje się na

[xyz-ips snippet="kkstar-rating"]