Logo usunięcie ciąży
Strona główna » Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce - czy jest to legalne?

Temat aborcji w Polsce jest niezwykle delikatny i obecnie budzi wiele kontrowersji. Zabieg przerwania ciąży w naszym kraju jest całkowicie zakazany, z niewielkimi wyjątkami. W ostatnich latach sytuacja stała się jeszcze bardziej skomplikowana po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który ograniczył jedno z najczęstszych uzasadnień dla aborcji, stanowiącego ponad 90% przypadków przerywania ciąży w Polsce. Dla wielu kobiet obecna rzeczywistość stawia ogromne trudności, wymuszając szukania pomocy za granicami państwa. Warto jednak zauważyć, że choć aborcja w Polsce jest zakazana, to w Czechach funkcjonują kliniki aborcyjne, gdzie procedury te są chętnie i legalnie przeprowadzane. Przyjrzymy się bliżej temu skomplikowanemu tematowi, rozważając różne aspekty i konsekwencje obowiązujących przepisów oraz analizując opcje, jakie pozostają dla kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji. Zastanawiasz się, czy aborcja w Polsce jest legalna i bezpieczna? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Aborcja w Polsce

Jak wygląda prawo aborcyjne w Polsce?

Obowiązujące prawo w Polsce jest niezwykle restrykcyjne i niestety zamiast pomagać, to utrudnia życie polkom. Prawo aborcyjne w Polsce ostatnimi czasy zostało zmodyfikowane przez Trybunał Konstytucyjny i tym samym zaostrzyło zasady.

W Polsce aborcja dopuszczalna jest przez prawo w dwóch wyjątkowych przypadkach:

 • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
 • ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałt czy kazirodztwo).

Czy w Polsce obowiązuje zakaz aborcji

W Polsce obowiązuje absolutny zakaz aborcji farmakologicznej, jak i chirurgicznej. Kobiety, które znajdują się w ciężkiej sytuacji muszą szukać pomocy za granicą, lub zaryzykować i zakupić tabletki poronne przez strony internetowe. Tutaj należy zaznaczyć, że bardzo często sprzedaż jest kierowana przez grupy przestępcze nastawione na zysk. Zdecydowanie lepiej jest wybrać inny sposób usunięcia ciąży.

Pamiętaj, że nawet jeśli aborcja na obszarze polski jest zakazana, to wyjazd do Czech jest legalny a wracając do kraju nie czekają żadne konsekwencje!

Aborcja Polska - jak kobiety mogą poradzić sobie w trudnej sytuacji?

Aborcja na obszarze Polski rzadko kiedy odbywa się zgodnie z prawem. Często kobiety wybierają podziemie aborcyjne, niosące za sobą szereg pomijanych niebezpieczeństw. Nie ma miejsca na zdziwienie, dostęp do aborcji jest wręcz niemożliwy. Kobietom w potrzebie pozostają trzy możliwości:

 • Wykorzystać podziemie aborcyjne w Polsce,
 • Zamówić tabletki online, z reguły są to substytuty, uważaj!
 • Wizyta w klinice aborcyjnej za granicami państwa, na przykład w Czechach. W klinice można umówić się na aborcję chirurgiczną.

Aborcja chirurgiczna

Bezpieczny zabieg w klinice ginekologicznej. Cała wizyta w klinice to ok. 2-3 godzin, natomiast sam zabieg 5 – 20 minut. W klinice wykonywane są wszystkie badania oraz sprawdzany stan zdrowia fizycznego pacjentki. Usunięcie ciąży to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pacjentka nie czuje bólu. Zmniejsza również ryzyko powikłań i skutków ubocznych, takich jak obfite krwawienie, gorączka czy infekcje. Zabieg ten nie jest legalny na terenie Polski.

Aborcja farmakologiczna w Polsce

To nic innego jak przerwanie ciąży z użyciem tabletek wczesnoporonnych. Działanie tabletek wyróżnia się mocnymi skurczami, jednak dzięki nim, płód może zostać wydalony z macicy. Najczęściej po aborcji metodą farmakologiczną trzeba zgłosić się do sprawdzonego ginekologa na łyżeczkowanie macicy. Jeżeli tego nie wykonamy, nie wydalone resztki płodu mogą zgnić w macicy. Usuwanie ciąży przy pomocy aborcji farmakologicznej nie jest legalne w Polsce.

Aborcja w Polsce

Do którego tygodnia aborcja w Polsce jest legalna?

Usunięcia ciąży można dokonać do 12 tygodnia, tylko jeśli powstała w wyniku czynu zabronionego (jak gwałt) i fakt ten potwierdzony został przez prokuraturę oraz w przypadku zagrożenia życia matki. Możliwości jest więc niewiele, a większość aborcji jest wykonywana z racji wad płodu i zagrożenia trwałego upośledzenia.

Gdzie i do kiedy można dokonać aborcji?
W Czechach obowiązuje liberalny system odnośnie usuwania ciąży. Nie istnieją żadne przeszkody prawne, na uwadze jednak należy mieć obostrzenie czasowe (do 12 tygodnia).

Plusy wykonania aborcji na terenie Czech:

 • Pacjentka nie ponosi odpowiedzialności karnej za usunięcie ciąży.
 • Polskie prawo karne nie przewiduje karania osób, które dokonały aborcji na terenie państwa zezwalającego na legalność aborcji.
 • Nie jest wymagana wizyta u ginekologa przed przyjazdem do czeskiej kliniki.
 • Profesjonalna opieka medyczna
 • Z reguły personel kliniki oferującej tego typu zabiegi rozmawia w języku Polskim
 • Pełna dokumentacja medyczna
 • Wieloletnie doświadczenie sztabu klinik

Podsumowanie

Podsumowując warto zauważyć, że obecne prawo w Polsce wprowadza znaczne ograniczenia w dostępie do legalnej aborcji. Ograniczenia te utrudniają kobietom korzystanie z tego prawa w przypadkach, które są dla nich najważniejsze. Decyzja TK jeszcze bardziej skomplikowała sytuację, eliminując jedno z najczęstszych uzasadnień dla aborcji. Obecnie, pomimo ograniczeń w kraju, kobiety często zmuszone są szukać pomocy za granicą. Współczesna rzeczywistość prawa aborcyjnego w Polsce podkreśla potrzebę otwartej i szerszej dyskusji, uwzględniającej różnorodność sytuacji kobiet oraz ich prawa do podejmowania informowanych decyzji dotyczących swojego zdrowia i życia.

TEST TEST

 

Pozostałe wpisy

Aborcja w Europie

Aborcja w Europie

Aborcja w Europie Nie tak dawno byliśmy świadkami falę protestów, która odbyła się na terenie

Usunięcie ciąży - cena

Ile kosztuje aborcja?

Ile kosztuje aborcja? Wiele kobiet staje w obliczu trudnych wyborów związanych z ciążą, a jednym

tabela wagi płodu

Waga płodu tabela

Waga płodu tabela Monitorowanie wagi płodu jest jednym z kluczowych elementów zarządzania zdrowiem zarówno matki,

Sprawdź również...
Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Niemczech

Aborcja w Niemczech

Aborcja w Niemczech Ciąża często przytrafia się w złym momencie. Nie tylko decyzja o urodzeniu

Aborcja

Jak wygląda aborcja?

Jak wygląda aborcja? Aborcja, choć coraz częściej poruszana, wciąż jest tematem otoczonym tabu. Dyskusje na

[xyz-ips snippet="kkstar-rating"]