Jak wygląda aborcja?
Aborcja, choć coraz częściej poruszana, wciąż jest tematem otoczonym tabu. Dyskusje na ten temat nabierają nowego wymiaru, zwłaszcza po niedawnej kontrowersyjnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, która ograniczyła możliwość przerwania ciąży w przypadku poważnych i często nieodwracalnych uszkodzeń płodu. Zabieg usunięcia ciąży, będący decyzją indywidualną wielu kobiet, staje się punktem centralnym debaty społecznej. W niniejszym wpisie postaramy się przybliżyć Tobie temat aborcji, przedstawiając różne rodzaje tego zabiegu oraz opisując, jak wygląda to w praktyce. Jeśli zastanawiasz się, jak przebiega ten proces, jakie są dostępne metody, a także jakie wyzwania stawia obecna sytuacja prawna, to z pewnością znajdziesz odpowiedzi poniżej.
Szukasz odpowiedzi jak wygląda aborcja? Sprawdź nasz wpis!
Metody aborcji
Istnieją dwie główne metody aborcji: farmakologiczna i chirurgiczna. Przed podjęciem decyzji, warto poznać kluczowe różnice między tymi metodami. Może się to okazać niezwykle przydatne zwłaszcza dla osób, które nie są pewne, którą wybrać. Aborcje farmakologiczne są przeprowadzane za pomocą leków, które wywołują silne, krwawienie i zawroty głowy, natomiast aborcje chirurgiczne są wykonywane w klinikach aborcyjnych przy pomocy narzędzi do usunięcia ciąży z organizmu kobiety.
Czym jest aborcja farmakologiczna?
Aborcja farmakologiczna jest wywoływana lekami. Rodzaj aborcji najczęściej stosowany w początkowym trymestrze ciąży. Wykorzystywane leki w tej metodzie to mifepriston i mizoprostol. Może to być również znane jako aborcja medyczna, domowa bądź aborcja niechirurgiczna. Jest również jedną z najbardziej znanych metod usunięcia.
Zakupione środki farmakologiczne są aplikowane doustnie i/lub dopochwowo. Zadaniem leków jest zatrzymanie rozwoju zarodka oraz spowodowanie krwawienia z dróg rodnych kobiety. Sposób ten powoduje pozbycie się zarodka z wnętrza organizmu kobiety. Jest znacząco mniej bezpieczna dla zdrowia niż aborcja próżniowa, która jest przeprowadzana pod okiem wyspecjalizowanych lekarzy.
Jak przebiega aborcja farmakologiczna?
Dosyć ciężko określić, jak przebiega aborcja farmakologiczna, ponieważ u każdej kobiety objawia się ona na różne sposoby. Porównując dwie substancje, pierwsza z nich jest zazwyczaj dobrze tolerowana i zazwyczaj nie niesie za sobą skutków ubocznych. Niektórzy mogą odczuwać nudności bądź delikatne krwawienie. Drugi z leków zwykle wywołuje zamierzony cel – poronienie. Dopiero wtedy rozpoczyna najgorszy okres – intensywne krwawienie, oprócz innych objawów, takich jak skurcze macicy i nieustające dreszcze.
Krwawienie może się utrzymywać do 2 tygodni po usunięciu ciąży. Wpływają na to różne czynniki, takich jak długość ciąży, kondycja fizyczna kobiety. Jeśli do tego dojdzie, towarzyszące objawy mogą być bardzo podobne do tych znanych z regularnej miesiączki i będą się różnić intensywnością w zależności od organizmu pacjentki.
Co to i jak przebiega aborcja chirurgiczna?
Osoby, które chciałyby usunąć ciążę, mogą również wybrać się na aborcję próżniową. Jest to zdecydowanie bardziej powszechna i dużo bardziej bezpieczniejsza metoda aborcji. Zabieg wykonywany jest w trakcie znieczulenia ogólnego i trwa jedynie kilka minut. Jeśli znieczulenie zacznie działać, lekarz zaczyna rozszerzać szyjkę macicy o kilka milimetrów. Pozwala to na wprowadzenie cienkiej rurki, przez którą można wyssać zawartość macicy. Wszystko dzieje się w ciągu kilku minut, a kobieta nic nie czuje.
Istotnym jest, aby zaraz po zabiegu aborcji próżniowej wykonać badanie USG, aby potwierdzić, że ciąża została prawidłowo usunięta. Dzieje się tak, ponieważ chcemy zapewnić 100% skuteczność przeprowadzonego. Po aborcji chirurgicznej zwykle pojawiają się objawy takie jak skurcze brzucha, lekki ból brzucha, krwawienie lub napięty biust. Należy wziąć pod uwagę, że jest to normalne i zwykle ustępuje samoistnie. Jeśli jednak okażą się zbyt uciążliwe lub uporczywe, można sobie ulżyć za pomocą dostępnych środków przeciwbólowych.
Którą z metod aborcji wybrać - chirurgiczna czy farmakologiczna?
Poniżej podstawowe różnice:
- czas trwania zabiegu: aborcja farmakologiczna trwa nawet kilka dób, natomiast metoda chirurgiczna to jedynie kilka całkowicie bezbolesnych minut,
- krwawienie: aborcje chirurgiczne mają znacząco zmniejszone ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, takich jak obfite i długotrwałe krwawienie, w porównaniu z metodą farmakologiczną,
- czas dochodzenia do pełni zdrowia: pacjentki mają tendencję do szybszego powrotu do pełni zdrowia po metodzie chirurgicznej niż farmakologicznej,
- znieczulenie: zabieg chirurgiczny wiąże się z znieczuleniem ogólnym, a jeśli chodzi o metodę farmakologiczną – dostępne są jedynie środki przeciwbólowe.
Aborcja a komplikacje
Istnieje wiele rzeczy, których musisz przestrzegać, jeśli chodzi o stan organizmu po aborcji. Ważne jest, aby zawsze przestrzegać czynników, takich jak: unikanie pływania, zamiana kąpieli na prysznic oraz zaprzestanie współżycia – wszystko oczywiście obowiązuje przez pewien czas. Również ważną informacją jest, aby nie stosować tamponów – zastąp je podpaskami. Po zabiegu aborcji pacjentka ponownie rozpocznie swój cykl menstruacyjny i może ponownie zajść w ciążę. Warto porozmawiać z ginekologiem o kwestii dobrania antykoncepcji.
Podsumowanie
Podsumowując omawianie aborcji farmakologicznej i chirurgicznej, ważne jest zrozumienie różnic między tymi dwoma metodami. Aborcja farmakologiczna, wykorzystująca leki, jest stosunkowo mniej inwazyjna i często wybierana we wczesnych stadiach ciąży, choć może wiązać się z poważnym ryzykiem i niepowodzeniem całego procesu. Z drugiej strony, aborcja chirurgiczna jest bardziej zaawansowaną procedurą wykonywaną w klinice, oferującą precyzyjną kontrolę nad zabiegiem. Obie metody mają swoje wskazania i ograniczenia, a wybór między nimi zależy od wielu czynników, w tym od czasu trwania ciąży i stanu zdrowia pacjentki.
Pozostałe wpisy
Rejestracja ciąży – jak uniknąć?
Rejestracja ciąży – jak uniknąć? Rejestracja ciąż w Polsce weszła w życie 1 października 2022
Aborcja próżniowa – czy boli?
Aborcja próżniowa – czy boli? Aborcja próżniowa to proces polegający na usunięciu ciąży w sposób
dasdafa
dsadasdas
Aborcja w Niemczech
Aborcja w Niemczech Ciąża często przytrafia się w złym momencie. Nie tylko decyzja o urodzeniu
Ból w Piersiach Przed Okresem a Ciąża
Ból w Piersiach Przed Okresem, a Ciąża Ból w piersiach to dolegliwość, którą wiele kobiet
Okres po aborcji chirurgicznej
Okres po aborcji chirurgicznej Miesiączka jest najczęstszym problemem dziewczyn. Normalny jest, że występuje cykl 28-32
Powikłania po usunięciu spirali
Powikłania po usunięciu spirali Usunięcie spirali antykoncepcyjnej, znanej również jako wkładka domaciczna lub krążek antykoncepcyjny,
Waga płodu tabela
Waga płodu tabela Monitorowanie wagi płodu jest jednym z kluczowych elementów zarządzania zdrowiem zarówno matki,
Antykoncepcja awaryjna
Antykoncepcja awaryjna – co to? Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, o którym wiele kobiet nie
Okres po aborcji chirurgicznej
Okres po aborcji chirurgicznej Miesiączka jest najczęstszym problemem dziewczyn. Normalny jest, że występuje cykl 28-32