Logo usunięcie ciąży
Strona główna » Terminacja ciąży – co to oznacza i jak przebiega?

Terminacja ciąży - co to oznacza i jak przebiega?

Przerywanie ciąży na terenie Polski jest legalne, ale mocno ograniczone. Jest to możliwe tylko w niewielu okolicznościach. Do niedawna było to umożliwiane, gdy rozwijający się płód miał poważne wady uniemożliwiające prawidłowy rozwój. Padło to niestety zmianie 22 października. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja jest całkowicie niezgodna z Konstytucją RP. To spowodowało, że wiele osób zaczęło się zastanawiać, co to w ogóle oznacza. W poniższym wpisie wyjaśnimy co kryje się za pojęciem „terminacja ciąży”.

Terminacja ciąży

Co to terminacja ciąży?

Terminacja ciąży, czyli inaczej aborcja, to zabieg medyczny wykonywany w celu przerwania ciąży. W znacznej części sytuacji terminację stosuje się we wczesnych miesiącach trwania ciąży (do 12 tygodnia), ponieważ wtedy płód nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Należy pamiętać, że przy tym typie operacji mogą czasem wystąpić się skutki uboczne, dlatego zabieg powinien zostać wykonany przez doświadczonego lekarza w klinice, która jest do tego przygotowana. Bardzo dużo państw ma mocno regulowane prawo związane z zabiegiem aborcji. Na terenie Polski mamy jedno z najmocniej restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji. Zostały zmienione jakiś czas po wyroku TK.

Jakie rozróżniamy metody terminacji ciąży?

Wyróżniamy wiele możliwości na przerwanie ciąży. Popularną opcją jest usunięcie ciąży za pomocą leków. Mifepriston lub „tabletki aborcyjne” należy aplikować dopochwowo lub doustnie. Tabletki stosowane we wczesnej ciąży mogą powodować komplikacje związane z płodem, które wywołują skurcze macicy i tym samym kierują do poronienia. Należy jednak mieć na uwadze, że tabletki wiążą się z pewnym ryzykiem – wysoki ból, niska z każdym dniem zwłoki skuteczność. Metoda cechuje się największą skutecznością w pierwszych tygodniach.
Wskaźnik aborcji podczas zabiegu próżniowego jest zdecydowanie większy. Szyjkę macicy należy wcześniej poszerzyć, a zarodek odessać specjalną cienką rurką. Ponadto istnieje również inny proces nazywany laparotomią. Zabieg polega na otwarciu jamy brzusznej i usunięciu ciąży. Jednak zabieg ten jest wykonywany rzadko – zazwyczaj tylko wtedy, gdy pojawią się poważne powikłania bądź choroby macicy.

Dlaczego kobiety usuwają ciążę?

Kobiety decydują się na usunięcie ciąży z kilku okoliczności. Wśród najczęstszych warto wymienić sugestie medyczne. Nierzadko okazuje się, że ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety bądź płodu. Często zostają również wykryte krytyczne uszkodzenia wrodzone płodu, co w konsekwencji powoduje, że ciężarne chciałyby usunąć ciążę. Warto wspomnieć, że powodem bywa również sam wiek – młode dziewczyny często wpadają w niechcianą ciążę, które nie są na siłach, by zostać matkami, jak i te starsze, które są zdania, że to już nie ten czas na wychowanie dziecka.
Część dziewczyn zmaga się również z problemami materialnymi i uważają, że nie stać je na utrzymanie przyszłego dziecka. Przyczynami aborcji ciąży jest również brak instynktu macierzyńskiego, niechęć do wychowania dzieci, czy też brak stabilnego partnera. Jednym z najczęstszych okoliczności warto nadmienić również o zajściu w ciążę w wyniku czynu zabronionego czyli np. gwałt czy też stosunek kazirodczy.

W jakich przypadkach można usunąć ciążę?

Do 22 października, Polskie prawo zezwalało terminację, gdy któryś z tych 3 okoliczności został spełniony:

  • gdy zagrażała życiu matki
  • ciąża powstała w wyniku np. gwałtu (czyn zabroniony)
  • płód objawiał krytyczne wady, które były jednoznaczne z natychmiastową śmierć po urodzinach


Trybunał Konstytucyjny zmienił jakiś czas temu prawo aborcyjne. Uznał, że ostatni punkt był niekonstytucyjny i niezgodna z obowiązującym polskim prawem. Niestety, ale był to jeden z najczęstszych okoliczności podjęcia decyzji o usunięciu ciąży przez Polki.

Aborcja w Polsce jest nielegalna?

Brak możliwości wykonania legalnej aborcji na terenie Polski został spopularyzowany przez wszelkie media – nie jest to do końca zgodne z prawdą. Jak się okazuje, z prawdą to ma niewiele wspólnego. Terminacja ciąży na terenie Polski jest legalna, ale tylko w dwóch sytuacjach: ciąża stanowi oczywiste zagrożenie zdrowiu lub życiu matki ciąża powstała w wyniku czynu, jak gwałt i fakt został zatwierdzony przez prokuraturę.

Czy aborcja wykonana za granicą jest zgodna z prawem?

Biorąc pod uwagę brak aborcji na terenie Polski, bardzo wiele Polek decyduje się na przerwanie ciąży poza granicami obecnego państwa. W wielu przypadkach pojawia się pytanie o status prawny aborcji w danym państwie. Na terenie Czech, Niemczech i na Słowacji jest coś czym zwiemy terminacją na żądanie. Dodatkowo można ją również przeprowadzić w dowolnym momencie bez podawania przyczyny. Należy wziąć pod uwagę, że aborcji w Czechach i na Słowacji nie ma prawa nikt wykonać po przekroczeniu 12 tygodniu trwania ciąży. Aborcje są zwykle przeprowadzane w ten sposób, ponieważ jest to tylko wtedy legalne, ale może to zależeć od obranego kraju.

Pozostałe wpisy

Aborcja w Irlandii

Aborcja w Irlandii

Aborcja w Irlandii Kiedyś znana z surowych przepisów i przepisów, Irlandia jest teraz niemal idealnym

Aborcja w Europie

Aborcja w Europie

Aborcja w Europie Nie tak dawno byliśmy świadkami falę protestów, która odbyła się na terenie

Sprawdź również...
Aborcja w Irlandii

Aborcja w Irlandii

Aborcja w Irlandii Kiedyś znana z surowych przepisów i przepisów, Irlandia jest teraz niemal idealnym

Usunięcie ciąży - cena

Ile kosztuje aborcja?

Ile kosztuje aborcja? Wiele kobiet staje w obliczu trudnych wyborów związanych z ciążą, a jednym

5/5 - (11 votes)