Logo usunięcie ciąży
Strona główna » Rejestracja ciąży – jak uniknąć?

Rejestracja ciąży - jak uniknąć?

Rejestracja ciąż w Polsce weszła w życie 1 października 2022 roku. Dużo osób uważa, iż celem jest sprawdzanie obywateli i ograniczenie swobody Polek. Polska władza tłumaczy jednak, że jest to krok do polepszenia opieki nad kobietami w ciąży i ofiarowania troski o kwestie dotyczące zdrowia. Co, jeśli dziewczyna chce zignorować rejestrację ciąży, bo pragnie decydować o własnej przyszłości i nie wyklucza usunięcia ciąży? Czy to jest w ogóle możliwe i legalne?

Rejestracja ciąży

Co oznacza rejestracja ciąż w Polsce?

Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie o „katalogu danych” w czerwcu 2022 roku. Rejestr danych, czy też rejestracja ciąż to technika zbierania informacji medycznych, który kumulowany jest w Systemie Informacji Medycznej (SIM). Obowiązek ten od 1 października dotyczy wszystkich ciąż, a za wpisywanie danych do systemu odpowiedzialni są lekarze. To działanie dotyczy wszystkich wizyt oraz świadczeń medycznych — również tych, które udzielane są prywatnie, a nie tylko na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wokół tematu krąży wiele kontrowersyjnych opinii dotyczących powstania bazy informacji o przyszłych matkach. Między innymi, że to ograniczenie wolności obywatelskiej, wtrącanie się w życie prywatne czy też oznaka kontroli nad Polkami i pogwałcenie ich praw.

Czy można umówić się na badanie USG pomijając obowiązek rejestracji ciąży?

Tak — badanie USG za granicą omija wpisanie do rejestru w Polsce.

Czemu ciężarne aż tak bardzo obawiają się wpisu ciąży do bazy danych?
Podejrzewamy, że może to wynikać z kilku względów:

  • Kobieta chce potwierdzić, że nosi pod sercem dziecko i móc sama decydować o tym, jak będzie wyglądać jej przyszłość – móc zdecydować się na ewentualną aborcję.
  • Kobieta chce wykonać aborcję i jest zdecydowana na 100% z różnych powodów – w Czechach nikt nie zapyta o powód aborcji, to tylko i wyłącznie wybór ciężarnej kobiety.
  • Kobieta chce sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo, a jeśli nie, to zdecydować się na legalny zabieg terminacji ciąży.

Badanie USG najlepiej wykonać od 6 do najpóźniej 10 tygodnia płodu. W Czechach nie ma konieczności wpisywania ciąży do rejestru, a Polska Służba Zdrowia nie ma prawa dowiadywać się i sprawdzać, czy byłaś w ciąży, i czy ją usunęłaś. Jesteś anonimowa.

Umówienie się na wizytę ginekologiczną w klinice w Czechach nie sprawi Ci żadnych problemów – osoby, które odbierają telefony posługują się językiem polskim, więc jeszcze podczas pierwszego kontaktu możesz zapytać o wszystkie sprawy.

Kiedy najlepiej umówić się na wizytę ginekologiczną w klinice ginekologicznej?

Prawdziwe kliniki ginekologiczne zwykle podpowiadają, by pierwsza wizyta odbyła się już w 6 tygodniu ciąży – jeśli kobieta nie ma pewności, czy chce zatrzymać ciążę.
Jeśli wizyta ma tylko potwierdzić, czy płód nie ma żadnych wad genetycznych, wystarczy, jak badanie USG przeprowadzi się w 10 tygodniu.

Co obejmuje badanie w sprawdzonej klinice ginekologicznej?

Badanie USG dopochwowe przeprowadza się za pomocą sondy i ma na celu sprawdzenie, czy kobieta jest w ciąży i określić jej lokalizację. Zdarza się i tak, że zarodek zagnieździ się poza macicą (ciąża pozamaciczna), która niezwłocznie nadaje się do zabiegu aborcji. Podczas wizyty specjalista omówi szczegółowo pęcherzyk żółtkowy, ciążowy, obecność zarodka, a także aktywność pracy serca. Ocenia też narządy rodne ciężarnej i przewiduje możliwe nieprawidłowości.

Pierwsze badanie — potwierdzenie ciąży

Pierwsze badanie ma na celu, poza systemem, potwierdzić ciążę. Jest to możliwe około 6 tygodnia. Wtedy zostaje wykonane badanie USG dopochwowe — lekarz potwierdzi (albo nie) ciążę, określi liczbę pęcherzyków ciąży i oceni przybliżony termin porodu. Na tym etapie nie jest jeszcze możliwe wykrycie jakichkolwiek wad genetycznych u dziecka. W takim wypadku trzeba umówić kolejny termin drugiego badania za równy miesiąc.

Kolejna wizyta — ustalenie ewentualnych wad płodu

Badanie USG przeprowadzone w 6 tygodniu potwierdziło ciążę? Powtórz je raz jeszcze w 10 tygodniu ciąży. Dlaczego? Właśnie wtedy możliwe jest wykrycie genetycznych wad płodu. Jeśli wizyta w 10 tygodniu wykaże problemy związane z rozwojem dziecka — w Czechach do 3 miesiąca możliwe jest wykonanie zgodnej z prawem aborcji.

O jakiej cenie mówimy — badanie oraz transport Polska-Czechy-Polska

Każdorazowe badanie USG czy to w 6 tygodniu, czy potem, to koszt 200 zł. Kwota nie różni się. Profesjonalna klinika aborcyjna oferuje również swój transport. Jeśli zdecydujesz się na tę dodatkową opcję, musisz liczyć się z większym kosztem.

Kary za wykonanie aborcji w naszym kraju

W naszym kraju aborcja nie jest zgodna z prawem, a teraz, gdy ciąż będzie to łatwe do sprawdzenia. Co grozi za aborcję? Nawet do 3 lat pozbawienia wolności grozi specjaliście, który wykonał zabieg usunięcia ciąży.
Czasem sytuacje są na tyle poważne, że dziewczyna nie chce urodzić tego dziecka. Wtedy dochodzi do dokonania niebezpiecznych operacji w podziemiu aborcyjnym.

Druga kwestia, która może być niekomfortowa dla kobiety znajdującej się w tej sytuacji, to dociekania po naturalnej utracie dziecka. Ginekolog może podejrzewać, czy na pewno doszło do poronienia, czy też celowego usunięcia ciąży, lecz kobieta nie musi odpowiadać na wszelkie pytania zadane przez Służbę Zdrowia związane z tym tematem. Zazwyczaj jest to przykry czas dla kobiety i jej partnera, a pytania o ciążę mogą jedynie niepotrzebnie rozdrapywać rany.

Jak bezpiecznie usunąć ciążę?

Jest kilka rozwiązań. Wspomniane wcześniej podziemie aborcyjne albo aborcja farmakologiczna — leki, które mają wywołać skurcze i prowadzą do utraty ciąży. Te sposoby są groźne dla zdrowia i często mało skuteczne. Mogą skutkować różnymi poważnymi komplikacjami.

Sprawdzonym oraz odpowiednim dla zdrowia sposobem na usunięcie ciąży jest terminacja w profesjonalnej klinice za granicą. Tam otrzymasz oczekiwaną pomoc oraz psychiczną i fizyczną i rzetelne wsparcie w każdej chwili. Takie kliniki dysponują najlepszym wyposażeniem i sprzętem.

Legalny zabieg aborcji zgodny z prawem

Aborcja w Czechach możliwa jest do 12 tygodnia. Nie obawiaj się żadnych kar — tam podlegasz pod czeskie prawo.

Pozostałe wpisy

Antykoncepcja awaryjna - czym jest

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna – co to? Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, o którym wiele kobiet nie

Sprawdź również...
Usunięcie ciąży - cena

Ile kosztuje aborcja?

Ile kosztuje aborcja? Wiele kobiet staje w obliczu trudnych wyborów związanych z ciążą, a jednym

ciąża a zespół downa

Ciążą a zespół downa

Zespół downa, a ciąża Ciąża a zespół Downa: Jak rozpoznać i jakie badania przeprowadzić? Zespół

aborcja czechy

Aborcja w Czechach

Aborcja w Czechach Znalezienie się w niechcianej ciąży to sytuacja, która stawia przed kobietą wiele

[xyz-ips snippet="kkstar-rating"]