Logo usunięcie ciąży
Strona główna » Powikłania po aborcji próżniowej

Powikłania po aborcji próżniowej

W wielu krajach Unii Europejskiej, w tym w Czechach, kobiety, znajdując się w trudnej sytuacji niechcianej ciąży, mają prawo do legalnej aborcji do 3 miesiąca (12 tygodnia). To uprawnienie daje im kontrolę nad własnym ciałem i decyzją dotyczącą rodzicielstwa. Niemniej jednak, mimo że aborcja jest legalna, część kobiet obawia się skorzystania z tego prawa z obawy przed możliwymi powikłaniami, które mogą się pojawić po aborcji próżniowej. W niniejszym wpisie skoncentrujemy się na omówieniu tych potencjalnych komplikacji, starając się rozwiać wątpliwości i dostarczyć rzetelnych informacji na temat tego, czy powikłania po aborcji próżniowej są kwestią, której warto się obawiać.

Powikłania po aborcji próżniowej – jest się czym martwić? W dalszej części wpisu wyjaśniamy!

Powikłania po aborcji próżniowej

Dlaczego kobiety decydują się na metodę próżniową?

Aborcja próżniowa jest bardzo często często stosowana podczas usunięcia ciąży z wielu powodów. Jednym z nich jest niezwykle komfortowy zabieg dla pacjentki. Poddaje się znieczuleniu ogólnemu, jak i nie ma kontaktu z tkankami ciążowymi, dzięki czemu czuje się lepiej psychicznie. Ważny jest również czas trwania zabiegu aborcji, który oscyluje w granicy 10 minut oraz czas obserwacji (2 godziny). Wskaźniki sukcesu aborcji próżniowej mieszczą się od 98 do 100%.

Jak duże są szanse komplikacji po zabiegu aborcji?

Pragniemy uspokoić wszystkie kobiety, które rozważają aborcję i obawiają się o swoją przyszłą płodność. Powinni wiedzieć, że jest to zabieg o niezwykle minimalnym ryzyku. Z jednego portalu organizacji wynika, że stanowią one 0,2% wszystkich aborcji – oznacza to, że ryzyko związane z przerwaniem ciąży jest zdecydowanie mniejsze niż w sytuacji ciąży oraz porodu. Nie istnieją znane przypadki braku płodności, która całkowicie wraca w ciągu 4-6 tygodni po przeprowadzonym zabiegu.

Możliwe obfite krwawienia i uszkodzenia macicy

Jedną z możliwych wad usunięcia ciąży metodą próżniową jest możliwość uszkodzenia ściany macicy. Dzieje się tak w trakcie zabiegu, kiedy umieszczana jest specjalna rurka z możliwością odsysania. Jeśli proces jest przeprowadzany przez mało doświadczonego chirurga, może naruszyć nią ścianę macicy co będzie równoznaczne z jej naderwaniem/uszkodzeniem. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Zazwyczaj uszkodzenie będzie wymagać obserwacji w szpitalu i opieki w celu opanowania niebezpiecznego krwawienia.

Objawy po aborcji próżniowej

Komplikacje po zabiegu aborcji chirurgicznej

Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań w przypadku usunięcia ciąży u doświadczonego i wykwalifikowanego chirurga jest zdecydowanie niższe niż w trakcie porodu czy też metody farmakologicznej. Należy mieć na uwadze, że jest to zabieg chirurgiczny, co jest równoznaczne, że będzie wymagał konsultacji z pacjentką. Osoby, które chcą przeprowadzić usunięcie ciąży, powinny wykonać ją w odpowiednich do tego rodzaju zabiegów miejscach. Jednymi i polecanymi z nich są klinki w Czechach.

Podsumowanie

Choć aborcja próżniowa jest stosunkowo bezpieczną procedurą, potencjalne powikłania, takie jak infekcje czy uszkodzenia narządów, mogą wystąpić. Ważne jest, aby kobiety były informowane o ryzyku związanym z tą metodą, a także o konieczności natychmiastowego zgłaszania wszelkich niepokojących objawów personelowi medycznemu. Profesjonalne podejście do aborcji próżniowej, przeprowadzonej w odpowiednich warunkach, jest kluczowe dla minimalizacji ryzyka powikłań.

Pozostałe wpisy

Aborcja w Irlandii

Aborcja w Irlandii

Aborcja w Irlandii Kiedyś znana z surowych przepisów i przepisów, Irlandia jest teraz niemal idealnym

Aborcja

Jak wygląda aborcja?

Jak wygląda aborcja? Aborcja, choć coraz częściej poruszana, wciąż jest tematem otoczonym tabu. Dyskusje na

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce – czy jest to legalne? Temat aborcji w Polsce jest niezwykle delikatny

Antykoncepcja awaryjna - czym jest

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna – co to? Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, o którym wiele kobiet nie

Sprawdź również...
Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Niemczech

Aborcja w Niemczech

Aborcja w Niemczech Ciąża często przytrafia się w złym momencie. Nie tylko decyzja o urodzeniu

5/5 - (47 votes)